Čaje
Na podzim jako prevenci proti nachlazení často popíjím tyto dva čaje, zázvorový a rakytníkový čaj.
Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky, dokáže zastavit rýmu, snižuje horečku, léčí zánět v krku. Pomáhá utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů .Navíc docela rychle zabírá při nevolnostech a závratích.
Zázvorový čaj
Z kořene zázvoru odřízneme asi 2 cm. oddenku, který oloupeme a buďto ho nastrouháme nebo nákrájíme na kostky či kolečka. Zalijeme 1litrem vroucí vody, necháme louhovat. Dochutit můžeme medem, citronem či skořicí.
Přidám ještě jeden recept a to na kandovaný zázvor.
Kandovaný zázvor
Oddenek zázvoru olupeme a nakrájíme na plátky či kostky. Necháme asi půl hodiny vařit ve vodě, poté do vody nasypeme tolik cukru, kolik vážil zázvor a vaříme dalších půl hodiny, dokud se nám větší část vody neodpaří a nezhoustne v takový sirup. Zázvor nám mezitím ztmavne a zprůhlední. Po vychladnutí tyto kousky výjmeme a obalíme v krupicovém cukru dle potřeby a necháme sušit na vzduchu či v troubě.
Rakytník řešetákový je velmi bohatý na vitamín C, už jedna bobule obsahuje 10x více vitamínu C než se nachází např. v jednom pomeranči. Tímto rakytník řešetákový silně podporuje imunitní systém a je dobré ho užívat při různých vyrózách, chřipkách a angíné.
Rakytníkový čaj
1 polévkovou lžíci listů rakytníku zalijeme 250ml vroucí vody a necháme 15min. louhovat. Potom scedíme, přisladit můžeme medem.
Rakytníkový odvar
Ten se naopak dělá z plodů rakytníku. Bobulky rakytníku je třeba krátce povařit, aby se z nich uvolnily účinné látky. 1 polévkovou lžíci plodů povaříme asi 5 min. s 250ml vody a přikryjeme pokličkou. Potom necháme zakryté louhovat 10 min. Odvar můžeme přisladit medem.
Ráda bych upozornila, že kdykoliv si čaj přislazujeme medem, přidáváme ho do čaje, až nám trochu vychladne. Vyšší teplota než 40 oC by zničila cenné látky v medu.
.
Směs na spaní
Kdo má problémy s usínáním určitě přivítá čaj pro lepší spánek.
30g třezalky, 20g meduňky, 5g chmelových šišek.
Pod polštář si můžeme také dát pro lepší usínání voňavý sáček naplněný sušenou levandulí, třezalkou a chmelovými šiškami. Příjemná vůně nás bude uklidňovat a uspávat.
Levandulový čaj pro lepší spánek
Tento odvar nejen usnadňuje usínání, ale také podporuje celkovou regeneraci organismu.
1čajovou lžičku sušených květů levandule zalijeme asi 200 ml vroucí vody. Necháme louhovat a po 15 minutách scedíme. Můžeme přisladit medem. Čaj by se neměl užívat v těhotenství a při kojení.